Najpiękniejsze miejsca w Niemczech

Strona główna

Brama Brandenburska

Katedra w Kolonii

Europa-Park Rust

Zamek Neuschwanstein

Rothenburg ob der Tauber


DREZNO
ZAMEK HEIDELBERG
DOLINA MOZELI
JEZIORO BODEŃSKIE
KOLONIA

Katedra w Kolonii


Podobnie jak jej praska “koleżanka” katedra w Kolonii była budowana przez kilkaset lat, a jej wznoszenie przeciągnęło się do czasów nowożytnych. Mimo wielu burz dziejowych dotrwała do naszych czasów w pełnej krasie i dziś przyciąga turystów zwiedzających Nadrenię.



Wnętrze katedry kryje w sobie liczne i bezcenne zabytki. Opisanie ich wszystkich wymagałoby co najmniej kilku artykułów, dlatego skupimy się na tych najważniejszych i najciekawszych. - relikwiarz Trzech Króli - bez wątpienia warto zobaczyć owe dzieło średniowiecznych złotników, które stało się przyczyną budowy gotyckiej katedrę. Relikwie trafiły do Niemiec z Mediolanu (tam przywieziono je z Konstantynopola, gdzie zostały sprowadzone przez cesarzową Helenę). Dziś nie przyciągają już licznych pielgrzymek, a ich prawdziwość bywa kwestionowana. Według jednego z badań szaty królów są o kilkaset lat młodsze niż być powinny (oczywiście nie można wykluczyć, że zwłoki zostały ponownie odziane po ich odnalezieniu przez Bizantyjczyków). Jaka by jednak nie była prawda - trzeba przyznać, że przepiękny relikwiarz ze scenami historycznymi i religijnymi wart jest tego aby zatrzymać się przy nim na kilka chwil.
 - grób Rychezy - kaplica św. Jana Chrzciciela dla przeciętnego turysty nie wyróżnia się spośród pozostałych kaplic niczym szczególnym. Jednak dla Polaków powinno to być miejsce wyjątkowe - tutaj spoczywa przecież pierwsza królowa naszego kraju, żona Mieszka II - Rycheza (zwana też Ryską).

Zabytek inspirował zarówno malarzy jak i literatów. Wizerunek niedokończonej budowli umieścił na relikwiarzu św. Urszuli Hans Memling. Historię sprowadzenia relikwii Trzech Króli opisał w powieści “Baudolino” Umberto Eco (sugerując świadome fałszerstwo). Katedra w Kolonii znalazła się też w tytule awangardowego opowiadania Wojciecha Czerniawskiego.Zwiedzanie świątyni jest bezpłatne.Bilety należy kupić jeśli zechcemy wejść na wieżę (4 Euro) lub udać się do znajdującego się w podziemiach skarbca (6 Euro, wspólny bilet z wieżą 8 Euro).Uwaga - relikwiarz Trzech Króli znajduje się przed ołtarzem w ogrodzonym kratą prezbiterium, a zwiedzający oglądają go z pewnej odległości. Bliżej zabytku mogą podejść tylko wycieczki z przewodnikiem (koszt takiej wycieczki to 8 Euro).

Ogród angielski w Monachium Ratusz w Bremie

Najpiękniejsze miejsca w Niemczech- TOP 5! & copy; Wszelkie prawa zastrzeżone!